Ne yapılmalı?

Çözüm açıktı ve hala açık; hayvan hakları savunucuları olarak defalarca tekrar ettik, her yerde dile getirdik. Ancak okumaya veya dinlemeye zahmet etmeyenler ısrarla sadece hayvanlar ölmesin isteyen yaşama hakkının yanında duran tüm insanları akıl dışı …

Ne yapılmalı?

Paylaş

Çözüm açıktı ve hala açık; hayvan hakları savunucuları olarak defalarca tekrar ettik, her yerde dile getirdik. Ancak okumaya veya dinlemeye zahmet etmeyenler ısrarla sadece hayvanlar ölmesin isteyen yaşama hakkının yanında duran tüm insanları akıl dışı olmakla, “itlere tapmakla”, fazla hassasiyetle itham ettiler; sanki Konya’daki siyah köpeğin akıbetini tüm Türkiye görmemiş gibi.

Doğal yaşam alanı adı altında hayvanların toplama kampına toplatılması ölüm ve hastalıktan başka bir sonuç getirmez, hiçbir yerel yönetim bu durumun sonuçlarının altından kalkamaz. Katliam dalga dalga yayılır ve bu sonucu, Avrupa’nın hayvanlara zulmü normalleştirmiş kültüründen çok farklı bir kültüre sahip olan bu topluma kabul ettiremezsiniz.

Bu yüzden, aslında bu kadar basit olan çözümün birkaç adımlık maddelerini tekrar paylaşıyoruz. Herkese çevresindekilere göndermesini, ölümün ne çözüm ne de olması gereken olduğunu anlatmasını rica ediyoruz.

20 yıldır yapılmayanlar, yapılması gerekenler:

  1. Belediyeler cerrahi prensiplere uyarak kısırlaştırma yapmalıdır.

  2. Belediyeler gönüllüler ile koordineli çalışmalıdır.

  3. Hayvan üretimi durmalıdır. Üretim çiftlikleri kapatılmalı, petshoplarda tüm hayvanların satışı yasaklanmalıdır.

  4. İnternetten hayvan satışı engellenmeli, merdiven altı üretimle ayrıca mücadele edilmelidir.

  5. Çocuklara ve yetişkinlere hayvan hakları, hayvana nasıl yaklaşılacağı ile ilgili eğitimler verilmelidir.

  6. Faillere caydırıcı cezalar verilmeli, koruyucu, önleyici çalışmalar yapılmalı.

  7. Gönüllüler ile belirlenen noktalara besleme odakları ve kulübüler  yapılmalı.

  8. Belediyeler soruşturma engeline takılmamalı, hayvan hakkı ihlali yapan kamu çalışanı cezalandırılmalıdır. Cezalar belediye bütçesinden yani halkın cebinden değil kamu çalışanının cebinden çıkmalıdır.

Tüm bunların çok büyük bir kısmı Hayvanları Koruma Kanunu’nda zaten belediyenin görevleri arasında. Şimdi ise; yıllardır işini yapmayan, her fırsatta görevinden kaçan ve bunun için yargılanmayan kamu kurumları yüzünden hayvanlar öldürülüyor ve gelinen noktada çözümün öldürmek olduğu düşünülüyor!

Görsel içerik:

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish