Gereği düşünüldü!

Kamuoyunda infial yaratan olayla ilgili olarak faile yalnızca 6.000 TL para cezası verildi.

Gereği düşünüldü!

Paylaş

Kamuoyunda infial yaratan olayla ilgili olarak faile yalnızca 6.000 TL para cezası verildi.

Kırklareli’de dakikalarca eziyet edilerek öldürülen yavru köpek Köpük’ü öldüren ve suçlamaları kabul eden failin yargılandığı Kırklareli 2. Asliye Ceza Mahkemesinin 2023/249E. sayılı dosyası tahtında görülen yargılama sonucunda, kamuoyunda infial yaratan olayla ilgili olarak faile yalnızca 6.000 TL para cezası verildi.

Bu karar; sosyal medya ve medya aracılığıyla hayvanlara yönelik nefret dilinin dozunu gittikçe artıran kişilerin ve medya mensuplarının, doğrudan bu söylemleri başlatan veya hayvanların başına gelenlere sessiz kalan siyasilerin, bağımsızlığına duyduğumuz şüphenin her geçen gün arttığı ve hukuka veya vicdani kanaatine yönelik karar vermek yerine iktidarın takındığı tutumun “gereğini” yapan ve failleri aklayarak mağdur hayvanlardan yana olmayan yargı mensuplarının, içinde bulunduğumuz ve her gün farklı bir katliam haberi aldığımız süreçte yaşananlara ses çıkarmayanların ortak eseridir.

Hem verilen trajikomik cezaya hem de hayvan hakları savunucularının katılma taleplerinin kabul edilmemesine karşı istinaf kanun yoluna başvuracağız. Hayvanları Koruma Kanunu 2021 yılında artık hayvanların mal değil can olarak görüleceği vaadiyle değiştirilmiş, hayvan öldürmenin cezası ertelenebilir veya para cezasına çevrilebilir miktarlar olarak belirlenmişti.

Bugün zaten yetersiz ve göstermelik olan bu kanunun da uygulanmadığını, mahkemelerin gittikçe daha az cezalara hükmetmeye devam ettiğini, belediyelerin yaptıkları katliamlarda ise soruşturma izni verilmemesi sebebiyle işlenen suçların tamamen cezasız kaldığını, toplum vicdanını yaralayan ve en fazla infial yaratan olaylarda dahi artık cezasızlığın alışkanlık haline getirildiğini görüyoruz.

Önlem alınmaz ve kolluk kuvvetleri ile yargı mensupları görevlerini yapmamaya devam ederse tüm hayvanları ve toplumu tehdit eden ve çığ gibi büyüyen bu şiddet, toplumun gözündeki meşruiyetini adaleti sağlama vaadiyle kurabilen mahkemeler aracılığıyla daha da çok yayılacak.

Bu karara iyi bakın, dayanabiliyorsanız Köpük’ün dakikalarca şiddet uygulanarak öldürüldüğü videoyu izleyin. Köpük gibi kaç hayvanı kol gezen bu cezasızlık yüzünden kaybettiğimizi ve kaybetmeye devam edeceğimizi düşünün. Bir daha karşınıza köpeklere veya diğer hayvanlara nefret kusan, onları suçlu ilan eden, öldürülmeleri gerektiği fikrini bir virüs gibi yayan insanları ve paylaşımları gördüğünüzde, aklınıza Köpük’ü ve ölümünün bedelini 6.000 TL’lik ceza olarak belirleyen bu mahkemeyi getirin.

Onlar için mücadele etmeye devam!

Görsel içerik:

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish