“Dünya Vegan Günü”nde vegan olmak için 9 neden

Her ne kadar hayvan sömürüsünün dışına çıkmak için tek bir neden; “yaşama hakkı” yeterli olsa da buna eşlik eden sayısız nedenimiz var. 

“Dünya Vegan Günü”nde vegan olmak için 9 neden

Paylaş

Her ne kadar hayvan sömürüsünün dışına çıkmak için tek bir neden; “yaşama hakkı” yeterli olsa da buna eşlik eden sayısız nedenimiz var. 

“1 Kasım Dünya Vegan Günü”nde bunlardan bazılarına değinmek istedik. Bugün veganlıkla ilgili farkındalığın arttığı bir gün olsun 🌱✊🐾✌️☮️💚

“Dünya Vegan Günü”nde vegan olmak için 9 neden:

#1 Hayvanlar yaşamak istiyor! İnsandışı hayvanlar tıpkı bizler gibi acıyı, sevinci, mutluluğu… hissedebilen duygulu varlıklar. Ancak bizler insandışı hayvanları kendi çıkarlarımız için öldürüyor, işkenceye ve cinsel şiddete maruz bırakıyor, özgürlüklerini ellerinden alıyoruz

#2 Suyumuz için: Bir kg dana eti için 15.415 litre; bir kg koyun veya keçi eti için 9.000 litre; 1 kg domuz eti için 6.000 litre; bir kilo tavuk eti için 4.300 litre su harcanıyor. Yılda karada yaşayan 80 milyar hayvanın yetiştirilip eti için öldürüldüğü bu düzende milyonlarca litre su ziyan ediliyor.

#3 Dünya’daki açlıkla mücadele için: Et ve süt üretimi çok fazla arazi gerektirir ve tarım arazilerinin %77’si hayvan ve hayvan yemi yetiştirmek için kullanılır. Bu arazileri bitki yetiştirmek için kullanmak dünyadaki açlığı bitirebilir.

#4 Yağmur Ormanları için: İklim krizi ile mücadelede en büyük dayanaklarımızdan biri olan Yağmur Ormanları’nın tahribatının %90’ından hayvancılık sorumlu. Yağmur Ormanları hayvancılığa yer açmak için yakılıyor, talan ediliyor. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin raporlarına göre, sera gazı emisyonu miktarının %12’si tropik ormanların yok edilmesi nedeniyle ortaya çıkıyor.

#5 Toplum sağlığı için: İçinde bulunduğumuz Koronavirüs pandemisi hayvanlarla kurduğumuz sömürü ilişkilerinin bir sonucu. Dünyadaki salgınların 4’te 3’ü hayvan kullanımından kaynaklanıyor. Dünyadaki antibiyotiklerin %73’ü hayvanlar üzerinde kullanılıyor bu yüzden bakteriler ilaçlara direnç kazanıyor. Yılda 700 bin insan bu sebeple ölüyor. Yabanda yaşayan hayvanların yaşam alanlarının yok edilmesiyle insanların yaşam alanlarına yaklaşan hayvanlar ve hayvan ticareti, hastalıklara sebep olan organizmaların yayılmasını kolaylaştırıyor. Bu da salgın riskini arttırıyor.

#6 Yaban hayatı için: Hayvancılığa yer açmak ve arazi kullanımı için yok edilen ormanlarda yaşayan hayvanlar da ormanlarımız ile birlikte yok oluyor. İnsan eliyle yapılan uygulamalar yabanda yaşayan hayvanların popülasyonunu %60 oranında azalttı. Dünyada yaşayan memelilerin %60’ı ise çiftliklerde insan menfaati için kullanılan hayvanlardan oluşuyor.

#7 Kendiniz için: Tahıllar, meyveler ve sebzelerden oluşan dengeli bir bitkisel beslenme ile çok daha sağlıklı olabilirsiniz. Üstelik yediğimiz, içtiğimiz ve kullandığımız şeylerin hayvanların canını yakmadan üretildiğini bilmek bize huzur verdi size de vereceğine kuşkumuz yok.

#8 Barış ve adalet için: Sırf farklı bir tür olduğu için hayvanlara her istediğimizi yapabildiğimiz, yasal olarak hayvanların statüsünü “mal” olarak belirlediğimiz bakış açımız yüzünden dünyayı felakete sürüklüyoruz. Adalet; tür, ırk, cinsiyet… ayırt etmeksiniz herkes için sağlanabildiğinde gerçek bir barıştan söz edebileceğiz.

#9 Gezegenimiz için: İnsanlar dünyadaki yaşamın sadece yüzde 0,01’ini oluşturuyor ancak bu yüzde 0,01, memeli türlerinin %80’inden fazlasını yok etti, balıkçılık yüzünden okyanuslardaki canlı hayatını bitme noktasına getirdi. Şu an iklim krizinin sonuçları ile yüzleşiyoruz ve bunu durdurmak için yapabileceklerimiz var. Dünyayı değiştirmek için değişime önce kendimizden başlamak gerektiğini düşünüyoruz. Tabii ki bu tek başına yeterli değil bu yüzden politika değişikliği için hükümetlere baskı yapmalıyız. Bir an önce harekete geçmeliyiz çünkü kurtarılmayı bekleyen ve zamanı azalan bir gezegenimiz var.

Görsel içerik:

© Görsel kaynaklar: 2) Andrew Skowron, 3) Piyaset, 4) Albert Gonzales Farran, 6) Steve Cutts, 9) Aslı Alpar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish