Konya Kanlı Kürek Davası: Kayda Geçen İfadeler

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi’nde yaşanan, toplumda infial yaratan kürekle öldürme dosyasının 02.01.2023 tarihli duruşmasında kayda geçen ifadelerden alıntıları paylaşıyoruz.

Konya Kanlı Kürek Davası: Kayda Geçen İfadeler

Paylaş

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi’nde yaşanan, toplumda infial yaratan kürekle öldürme dosyasının 02.01.2023 tarihli duruşmasında kayda geçen ifadelerden alıntıları paylaşıyoruz.

Sanık S.: “kafes temizlediğimiz küreği görünce onu alarak köpeğin başına kürekle vurdu, köpek sersemleyince ben yakalama aparatı ile tuttum, ben köpeği tuttum sonra korkudan mı yoksa refleks ile mi bilmiyorum M. arkadaşım köpeğe vurdu, M. köpeği yakaladıktan sonra tekrar kürekle vurunca ben de şok oldum, şokla bir şey yapamadım orada bulunan hiç kimse bir tepki göstermedi, veterinerlerin hepsi bu olayı görmüştü, ben bir şey deyip demediklerini duymadım, çalıştığım süre zarfında bana köpek saldırmadı,”
“bana köpeğin neden baygın olduğunu kimse sormadı.”
Sanık M.: “S. köpeği yakalamadan önce bir kere vurmuştum köpek sersemleyince S. onu yakalamıştı, köpek yakalandıktan sonra üç kez vurduğum doğrudur,”
“sağlıklı bir şekilde kafese konan köpeklerden ölenler olmaktadır, günlük ortalama 15 – 20 arasında köpek ölmektedir, bu ölüm rakamları her gün değişiklik göstermektedir.”
“benim köpeğe vurduğumu orada bulunan veterinerlerden mutlaka gören vardır.”
“Suçtan zarar gören Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı vekilinden soruldu: Sanıklar hakkında şikayetçiyiz, davaya katılma talebimiz vardır, kuru gürültüye ve şova gerek yoktur, dedi.”
Tanık E.: “17/11/2022 tarihli tutanakta bulunan imza bana aittir, bizim ölüm kayıt defterimiz vardır, ölen hayvanlar buraya kayıt edilir, bahse konu köpeğe benzer bir köpeğin kafesin önünde ölü bulunduğu bilgisi üzerine arkadaşlar ölüm kayıt listesine eklemişler, bize bildirdiler ben ve tutanakta imzası olan diğer arkadaşlar köpeği fiziki olarak görmedik, ancak çalışan arkadaşların söylediğine göre köpeğin ağzından ve burnundan kan gelmişti, bu şekilde ölen köpeğin kafa travması geçirdiği sabitti ancak bu travmanın sebebi dışarıdan aldığı bir darbe olabilir, kafes içerisindeki başka bir hayvan ile boğuştuğu sırada kafese çarpması ya da birbirleri ile boğuşmaları nedeniyle meydana gelmiş olabilir,”…” o kargaşada neyin ne olduğunu da anlamamıştık.”
Tanık R.: “Ben barınakta hayvan bakım elemanı olarak çalışırım, yaklaşık 3,5 aydır bu görevdeyim, ben suça konu olayı gördüm, biz içeriden diğer personel ve veteriner hekimler ile birlikte köpekleri dışarı çıkarıyordum, G3 Kafesinin kapısının hemen yanında duran şahıs benim, ben köpeğin M.’ye saldırdığını görmedim, ben tam o esnada kapıya yeni gelmiştim, ben geldiğimde vurmaya başlamıştı, kendisi benim üstüm olduğu için ben de aynı zamanda barınakta yeni personel olduğum için uyarmaya çekindim,”
Tanık N.: “kanaatime göre ilk vuruşta sersemleyen bir hayvan tekrar saldırganlaşamaz, ölümlerin hepsi ölüm kayıt defterinde mevcuttur, bu deftere istinaden tutanak tutuldu, bu görüntüler sosyal medyada paylaşıldıktan sonra bizden tutanak tutulması istenmişti,”

Cümlelerle hiçbir şekilde oynanmamış, ekleme yapılmamış, mahkeme kalemi tarafından duruşma zaptına geçirildiği ve hâkim tarafından da onaylandığı şekliyle yazılmıştır. Bu ifadelerin çoğunluğunun, dosyanın görüldüğü Konya 14. Asliye Ceza Mahkemesi kalemi ve hakimince başta zapta geçirilmediğini, duruşmada hazır bulunan avukatlar tarafından ısrarla talep edilmesi neticesinde geçirildiğini, duruşma savcısı tarafından 6 saat süren duruşma esnasında hiçbir sanık ve tanık ifadesi dikkate alınmaksızın duruşma katibine uzattığı USB içerisinde mevcut önceden hazırlanmış mütalaa metni ile mütalaa verildiğini hatırlatmak isteriz.

Bu duruşma neticesinde sanıkların derhal salıverilmesine karar verilmiş, tanık olarak dinlenen kişilerin ve diğer yetkililerin yargılanması yönündeki talepler bu hususla ilgili başka bir soruşturma dosyasının bulunduğu söylenerek reddedilmiştir. Söz konusu soruşturma dosyasında ise yetkililerin yargılanması için soruşturma izni verilmemiş ve dosya kapatılmıştır.

Ölmenin ve öldürmenin olağan görüldüğü bu bakımevi, diğer belediyelere örnek olarak gösterilmekte ve burada yer alan doğal yaşam alanının kurularak hayvanların toplatılması yönünde sözlü talimatlar verilmektedir. Tek çözüm kısırlaştırma, aşılama ve yerinde yaşatmadır. Çözüm diye sunulan “doğal yaşam alanlarının” tek sonucu katliamdır. İyi barınak yoktur, barınaklar ölüm kampıdır.

Dava sonucunda köpeği kürekle vurarak öldüren ve bu esnada köpeği tutan şahısların sadece 1 yıl 3 ay ceza aldığını, cezalarının hükümlerinin açıklanmasının geri bırakılmasına yani beş yıl boyunca başka bir suç işlemezlerse adli sicillerine dahi işlememesine karar verildiğini ve başka hiçbir yetkilinin veya görevlinin yargılanmadığını da hatırlatırız.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish