canlı hayvan ticareti

21. yüzyılın köle ticaretidir. Hayvan köleliğini devam ettirirken insan sağlığını hiçe sayar ve ekolojik felaketlere yol açar. Hayvanlar yaşayan, hissedebilen canlılar olarak değil; birer tüketim nesnesi, eşya olarak görüldükleri için, tıpkı bir masa, bilgisayar, sebze-meyve …

canlı hayvan ticareti

Paylaş

21. yüzyılın köle ticaretidir. Hayvan köleliğini devam ettirirken insan sağlığını hiçe sayar ve ekolojik felaketlere yol açar. Hayvanlar yaşayan, hissedebilen canlılar olarak değil; birer tüketim nesnesi, eşya olarak görüldükleri için, tıpkı bir masa, bilgisayar, sebze-meyve taşınıyormuş gibi bir kayıtsızlıkla aç ve susuz bırakılarak, aşırı sıcak ve oksijensiz ortamda taşınırlar. Yaşamları tüketilecek bir mal olarak gören düşünce, sadece hayvanın maddi değerinde bir azalmaya neden olacak durumları engelleyen önlemleri yeterli görür. Bu yüzden hayvanlar dışkıları içinde, küçücük karanlık bir ortamda istiflenmiş halde yolculuk yaparlar. Hayvan sömürüsü ve köleliğinin hâlâ yaygın kabul gördüğü günümüzde bazı türler görece gözetilirken, bazı türlere doğdukları anda yaşatılmaya …

21. yüzyılın köle ticaretidir. Hayvan köleliğini devam ettirirken insan sağlığını hiçe sayar ve ekolojik felaketlere yol açar.

Hayvanlar yaşayan, hissedebilen canlılar olarak değil; birer tüketim nesnesi, eşya olarak görüldükleri için, tıpkı bir masa, bilgisayar, sebze-meyve taşınıyormuş gibi bir kayıtsızlıkla aç ve susuz bırakılarak, aşırı sıcak ve oksijensiz ortamda taşınırlar.

Yaşamları tüketilecek bir mal olarak gören düşünce, sadece hayvanın maddi değerinde bir azalmaya neden olacak durumları engelleyen önlemleri yeterli görür. Bu yüzden hayvanlar dışkıları içinde, küçücük karanlık bir ortamda istiflenmiş halde yolculuk yaparlar.

Hayvan sömürüsü ve köleliğinin hâlâ yaygın kabul gördüğü günümüzde bazı türler görece gözetilirken, bazı türlere doğdukları anda yaşatılmaya başlanan bu zulüm insanların tabaklarında sonlanır. Eziyeti kıyaslamak anlamsız olsa da sömürüdeki en acımasız halkalardan biri canlı hayvan ticaretidir.

Tüm yıkıcı etkilerine rağmen “et” bir statü göstergesi, refah standartı ve sağlıklı yaşamın bir gereği olarak görülmeye devam ediyor. Oysa türlü şekillerde pazarlanan bu sömürünün yerini bitkisel beslenme aldığında dünyadaki gıda krizinin ve beslenme hakkına erişim sorununun önüne geçilebilmesi mümkün.

Hayvancılık dünyanın en güçlü sektörlerinden biri ve medyadan eğitime, hukuk sistemlerine kadar hepsi bu sektörü besliyor. Canlı hayvan ticareti adı altında sürdürülen zulüm ise bu tüketimin devamının bir yolu. Diğer hayvanlar için zulüm ve ölüm, insanlar ve gezegen için yıkım anlamına gelen, bu sektörün nemalananları içinse para demek olan bu sisteme talepte bulunmamak ise bizim elimizde.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish