Seni unutmayacağız Proteo! (BURHAK)

Hayatımızı kurtarmayan hayvanların da en az kurtaranlar kadar yaşam hakları var. Seni unutmayacağız Proteo!

Seni unutmayacağız Proteo! (BURHAK)

Paylaş

Hayatımızı kurtarmayan hayvanların da en az kurtaranlar kadar yaşam hakları var. Seni unutmayacağız Proteo!

Depremin hemen öncesinde sokakta yaşayan köpeklerle ilgili nefret saçan haberler yapılıyor ve köpeklerden çeşitli nedenlerle korkan ya da nefret eden gazeteciler ve hayvan düşmanı kişiler çocukların güvenliğini bahane ederek köpeklerin toplatılmasını, öldürülmesini istiyor ve kitleler halinde halkı cinayet işlemeye teşvik ediyordu. Çocukların güvenliğini “sözde” önemseyen insanların, çocukları ülkemizde bekleyen büyük bir tehlike olarak, istatiksel hiçbir anlamı olmayan köpek kovalamasını, dolayısıyla da çocukların sokağa çıkamadıklarını öne sürmeleri makul değildi. Fakat zaten onlar makul olmak istemiyorlardı. Toplumun en zayıf halkası olan hayvanlar her zaman bu tür kışkırtmaların hedefinde oldular. Ülkenin kalbine oturan depremde kaç çocuğun yaralandığını ve öldüğünü henüz bilmiyoruz. Köpeklere yönelen nefret, yolsuz müteahhitlere ve kolon kesen şirketlere yönelmiş olsaydı, binlerce çocuğun hayatı kurtulabilirdi.

Bugünlerde ise, belki aynı kişiler tarafından, “çalışan” köpekler romantize ediliyor. Çünkü insanların sahip olmadığı yetilere sahipler ve hayatlarımızı kurtarıyorlar. İş makineleriyle birlikte en çok ihtiyaç duyulan, hayat kurtaran öge, son günlerde arama kurtarma köpekleri oldu. Enkaz altından iki kişinin kurtarılmasını sağlayan Meksika Arama Kurtarma Ekibi’nin önemli bir parçası köpek Proteo enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Proteo gibi çalıştırılan köpekleri roman- tize eden ve sokakta yaşayan köpeklerin öldürülmesini isteyen insanlar pekala aynı kişiler olabilir. Ve bu sanıldığı gibi ikiyüzlü bir tavır değil. Çünkü bu kesişen kümedeki insanlar hayvanların, insanların “işine yaradığı” sürece varlıklarına tahammül edebiliyor. Proteo’nun işlevi onun değerini belirliyor. Başka bir deyişle, sokakta yaşayan köpeklerin öldürülmesini ama Proteo’nun onların hayatını kurtarmasını isteyen insanlar, hayvanlara ve insanlara, onların değerini belirlerken farklı standartlar uyguluyorlar.

Proteo sadece hayat kurtardığı için değerli değildi. Duyguları olan, hissedebilen, kendine özgü karakteri olan bir köpekti. Sokaklarda yaşayan her bir köpek de öyle. Onların öldürülmesini isteyen güruh başka bir nedenle ikiyüzlü. Gerekçeleri doğru değil. Hayatımızı kurtarmayan hayvanların da en az kurtaranlar kadar yaşam hakları var.

Çocukların haklarını korumak, iyi ve güvende hissetmelerini sağlamak istiyorsak, öncelikle onları güvenli binalarda yaşatmak ve buna engel olan herkese de haklı tepkilerimizi göstermek zorundayız. Çocukları ve yetişkinleri neyin öldürdüğünü bu kez anlamış olmamız umuduyla…

Seni unutmayacağız Proteo!

— BURHAK

(Burak Özgüner Çalışma Merkezi)

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish