hayvanat bahçesi

Hayvanların insan çıkarı ve eğlencesi için cansız objelermiş gibi sergilendikleri, ömürleri boyunca tutsak edildikleri ve doğalarından uzak yaşamaya zorlandıkları esarethanelerdir. Elde edilen son veriye göre Türkiye'de 40 hayvanat bahçesinde en az 20.891 hayvan esir tutulmakta …

hayvanat bahçesi

Paylaş

Hayvanların insan çıkarı ve eğlencesi için cansız objelermiş gibi sergilendikleri, ömürleri boyunca tutsak edildikleri ve doğalarından uzak yaşamaya zorlandıkları esarethanelerdir. Elde edilen son veriye göre Türkiye'de 40 hayvanat bahçesinde en az 20.891 hayvan esir tutulmakta (HAKİM Hayvan Hakları İhlâl Raporu - 2020). Tutsak edilen hayvanlar, kısıtlı yaşam alanları ve stres faktörleri nedeniyle çeşitli davranış bozuklukları, aşırı agresyon sergilemekte ya da depresyona girmektedirler. Tutsak hayvanlarda sık sık gözlenen tekrarlayan davranışlar ARB (Abnormal Repetitive Behavior) yani "Anormal Tekrarlayan Davranış" adı verilir. Hayvanat bahçelerinin, çocuklar ve yetişkinler için yabanda yaşayan hayvanlar hakkında birçok şey öğrenebileceği eğitim ortamları olduğu iddia edilir. Ancak bu esarethaneler …

Hayvanların insan çıkarı ve eğlencesi için

cansız objelermiş gibi sergilendikleri, ömürleri boyunca tutsak edildikleri ve doğalarından uzak yaşamaya zorlandıkları esarethanelerdir. Elde edilen son veriye göre Türkiye’de 40 hayvanat bahçesinde en az 20.891 hayvan esir tutulmakta (HAKİM Hayvan Hakları İhlâl Raporu – 2020).

Tutsak edilen hayvanlar, kısıtlı yaşam alanları ve stres faktörleri nedeniyle çeşitli davranış bozuklukları, aşırı agresyon sergilemekte ya da depresyona girmektedirler. Tutsak hayvanlarda sık sık gözlenen tekrarlayan davranışlar ARB (Abnormal Repetitive Behavior) yani “Anormal Tekrarlayan Davranış” adı verilir.

Hayvanat bahçelerinin, çocuklar ve yetişkinler için yabanda yaşayan hayvanlar hakkında birçok şey öğrenebileceği eğitim ortamları olduğu iddia edilir. Ancak bu esarethaneler hayvanların doğada nasıl yaşadığı ve davrandığına dair hiçbir şey öğretmez.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish