yaşama hakkı

Kişinin, fiziksel varlığını sürdürebilmesinin güvencesini oluşturan temel hak. Bizler gibi hissedebilen, duygulu varlıklar olan diğer hayvanlar günümüzde hâlâ birey olarak görülmedikleri için yaşama hakkı çoğunlukla sadece insana dair bir hak olarak değerlendirilir. Yaşama hakkının sadece …

yaşama hakkı

Paylaş

Kişinin, fiziksel varlığını sürdürebilmesinin güvencesini oluşturan temel hak. Bizler gibi hissedebilen, duygulu varlıklar olan diğer hayvanlar günümüzde hâlâ birey olarak görülmedikleri için yaşama hakkı çoğunlukla sadece insana dair bir hak olarak değerlendirilir. Yaşama hakkının sadece insana dair bir hak olarak değerlendirilmesi ile varoluşla gelen temel bir hakkın sadece bir ırka, sadece bir cinsiyete ya da sadece belirlenen bazı özelliklere sahip bir gruba tanınması arasında fark yoktur.

Kişinin, fiziksel varlığını sürdürebilmesinin güvencesini oluşturan temel hak. Bizler gibi hissedebilen, duygulu varlıklar olan diğer hayvanlar günümüzde hâlâ birey olarak görülmedikleri için yaşama hakkı çoğunlukla sadece insana dair bir hak olarak değerlendirilir.

Yaşama hakkının sadece insana dair bir hak olarak değerlendirilmesi ile varoluşla gelen temel bir hakkın sadece bir ırka, sadece bir cinsiyete ya da sadece belirlenen bazı özelliklere sahip bir gruba tanınması arasında fark yoktur.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish