hayvan özgürlüğü

Hayvanların mal değil; hissedebilen, duyarlı, sosyal ilişkiler kurabilen, hakları olan bireyler olduğu gerçeğinden hareketle; tür ayırt etmeksizin insan olan/olmayan tüm hayvanların doğuştan gelen temel hak ve özgürlüklerini savunan kapsayıcı özgürlük hareketi. Temel hak ve özgürlükler …

hayvan özgürlüğü

Paylaş

Hayvanların mal değil; hissedebilen, duyarlı, sosyal ilişkiler kurabilen, hakları olan bireyler olduğu gerçeğinden hareketle; tür ayırt etmeksizin insan olan/olmayan tüm hayvanların doğuştan gelen temel hak ve özgürlüklerini savunan kapsayıcı özgürlük hareketi. Temel hak ve özgürlükler konusunda insan olan ve insan olmayan hayvanların arasına örülmüş türcülük duvarını, topyekûn özgürleşmenin, adaletin ve nihai barışın önündeki engel olarak görür. Hissedebilir, bilinç sahibi türlerin doğuştan getirdiği temel hakların her ne şekilde olursa olsun insan çıkarı için görmezden gelinmesine ve ihlâl edilmesine karşı çıkar. İnsanların diğer hayvanlardan üstün olduğu düşüncesine dayanan ve dünyayı içindeki yaşamlarla birlikte yok eden insanmerkezci yanılsamanın fark edilmesini ve reddedilmesini talep …

Hayvanların mal değil; hissedebilen, duyarlı, sosyal ilişkiler kurabilen, hakları olan bireyler olduğu gerçeğinden hareketle; tür ayırt etmeksizin insan olan/olmayan tüm hayvanların doğuştan gelen temel hak ve özgürlüklerini savunan kapsayıcı özgürlük hareketi.

Temel hak ve özgürlükler konusunda insan olan ve insan olmayan hayvanların arasına örülmüş türcülük duvarını, topyekûn özgürleşmenin, adaletin ve nihai barışın önündeki engel olarak görür.

Hissedebilir, bilinç sahibi türlerin doğuştan getirdiği temel hakların her ne şekilde olursa olsun insan çıkarı için görmezden gelinmesine ve ihlâl edilmesine karşı çıkar.

İnsanların diğer hayvanlardan üstün olduğu düşüncesine dayanan ve dünyayı içindeki yaşamlarla birlikte yok eden insanmerkezci yanılsamanın fark edilmesini ve reddedilmesini talep eder.

Türcülük karşıtı hayvan özgürlüğü hareketi diğer hak mücadeleleri ile paralel ve hatta iç içedir. Çünkü insan olup olmaması önem taşımaksızın bir kişi bile baskı altındayken hiç kimse özgür olamaz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish