İnternette hayvan satışı yapılıyor, ne yapabilirim?

Mevcut kanunların hayvanlar lehine olan maddelerini de kullanmaya devam etmeliyiz. Bu yüzden lütfen internetten hayvan satışı yapan bir sayfaya denk geldiğinizde şikayetçi olun.

İnternette hayvan satışı yapılıyor, ne yapabilirim?

Paylaş

Mevcut kanunların hayvanlar lehine olan maddelerini de kullanmaya devam etmeliyiz. Bu yüzden lütfen internetten hayvan satışı yapan bir sayfaya denk geldiğinizde şikayetçi olun.

Yıllardır sokakta yaşayan hayvanların sorunlarını çözmek için öncelikle hayvan üretiminin ve satışının bitmesi; internet üzerinden hayvan satışı ile ayrıca mücadele edilmesi gerektiğini söylüyoruz. Meclis Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu internetten hayvan satışının katalog suç kapsamına alınmasını tavsiye etmişti. Bunun için önce hayvan satışının suç olması gerekiyordu ancak yasa koyucular hayvan satışını yasaklamak istemediler üstelik internetten hayvan satışının da önünü açtılar.

14 Temmuz 2021’de Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklik ile, 14 Temmuz 2022’den itibaren petshoplarda kedi ve köpek bulundurulamayacak ancak kedi ve köpek satışları gerekli izinleri alan petshoplar tarafından, katalog üzerinden, internet ortamında yapılabilecek. İnternetten hayvan satışı yasak olmasına rağmen önlenmiyorken bu değişiklik ile yüzlerce hak ihlalinin yaşanacağını öngörebiliyoruz.

İnsanlar hayvanları hâlâ alınıp satılabilen mallar olarak görse de hayvanlar acıyı, mutluluğu, hüznü, sevgiyi… hissedebilen, bilinçli varlıklar. Bizler daha adil bir dünyanın tüm canlıların haklarının korunması ile mümkün olabileceğini düşünüyoruz bu yüzden de hayvanlar ile kurduğumuz bu tahakküm ilişkisi sona ermeli. Bunun için de şu anki kanunların hayvanları mal olarak görmekten vazgeçmesi gerekiyor.

Hayvanların haklarının yasalar tarafından gerçekten korunduğu bir dünya için mücadele ederken mevcut kanunların hayvanlar lehine olan maddelerini de kullanmaya devam etmeliyiz. Bu yüzden lütfen internetten hayvan satışı yapan bir sayfaya denk geldiğinizde şikayetçi olun.

İnternette hayvan satışı yapılıyor, ne yapabilirim?

  • İl veya İlçe Tarım Orman Müdürlüğü’ne doğrudan dilekçe vererek veya CİMER üzerinden ihbarda bulunarak, Hayvanları Koruma Kanunu’nun 5/3. maddesi ile Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’nin 13. maddesine aykırı olarak internet üzerinden hayvan satışı yapıldığını bildirebilirsiniz.
  • Bu durum aynı yönetmeliğin kısırlaştırmanın esas olduğunu belirten 12/1/c maddesine de aykırılık teşkil etmektedir. Bu maddelere dayanarak internette satış yapan kişi veya kişilere Hayvanları Koruma Kanun’un 28/1/b maddesi uyarınca para cezası kesilmesini talep edebilirsiniz.
  • Ayrıca; Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun uyarınca vergi suçu işlenmesi dolayısıyla da yaptırım uygulanmasını talep edebilirsiniz.
  • Yine; İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında da satışın yapıldığı platformun içerik sağlayıcılarına konunun bildirilerek satışın engellenmesinin sağlanmasını talep edebilirsiniz.

Görsel içerik:

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish